O związku PZPN/CMAS - ida-octopus

Przejdź do treści

Menu główne:

PZPN/CMAS




Polski Związek Płetwonurkowania jest stowarzyszeniem kultury fizycznej działającym na podstawie Ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Związek działa w zakresie sportu wyczynowego i rekreacji ruchowej zgodnie z Ustawą o Sporcie.

Osiągamy znaczące wyniki sportowe na arenie europejskiej i światowej - mamy w swoich szeregach mistrzów i rekordzistów świata i Europy. Podejmujemy również działania mające na celu wypracowanie jak najlepszego modelu tej dyscypliny w naszym kraju. Program Związku dostrzega i podkreśla w płetwonurkowaniu relaks, sport, wychowawcze wartości oraz sposób na życie dla rosnącego grona sympatyków milczącego świata.

Światowa Federacja Działalności Podwodnej CMAS wielokrotnie powierzała nam organizację imprez sportowych najwyższej rangi - Mistrzostw Świata i Europy oraz Pucharu Świata.

W zakresie przygotowania Reprezentacji Polski do udziału w Mistrzostwach Świata i Europy Związek finansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Polski Związek Płetwonurkowania (PZPn) powołany został w dniu 4 grudnia 1993 roku w Gdyni z inicjatywy działaczy zajmujących się działalnością sportową w Komisji Działalności Podwodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego oraz w Lidze Obrony Kraju.

Powstanie Związku poprzedziła wieloletnia działalność dużej grupy entuzjastów wyczynowego nurkowania swobodnego w takich dyscyplinach sportowych jak: pływanie w płetwach, orientacja podwodna i łowiectwo podwodne,. Dążenie działaczy i płetwonurków, reprezentujących tę grupę, doprowadziło do powołania Polskiego Związku Płetwonurkowania Sportowego.

W czerwcu 1996 roku Polski Związek Płetwonurkowania Sportowego został członkiem Komisji Sportowej CMAS-Confederation Mondiale des Activites Subaquatiques (Światowej Federacji Działalności Podwodnej). W styczniu 2001 roku uczyniono krok w kierunku usamodzielnienia Związku i przygotowania go do działalności szkoleniowej w dziedzinie rekreacji. Działalność ta jest podstawą do wychowania przyszłych zawodników i instruktorów. Na Walnym Nadzwyczajnym Zjeździe Delegatów PZPnS zmieniono Statut oraz nazwę Związku na Polski Związek Płetwonurkowania. Polski Związek działa na podstawie:

„Ustawy o Sporcie”,
„Ustawy Prawo o Stowarzyszeniach”
Statutu Polskiego Związku Płetwonurkowania.
Wyrazem uznania dla osiągnięć sportowych i organizacyjnych było powierzenie naszemu Związkowi, przez władze Światowej Federacji Działalności Podwodnej (CMAS) organizacji zawodów sportowych najwyższej rangi:

Mistrzostw Świata w Orientacji Podwodnej w roku 1994 w miejscowości Czarlino nad jeziorem Wdzydze,
Mistrzostw Świata w Pływaniu Długodystansowym-Gdańsk 1997 r.,
Mistrzostw Europy Juniorów w pływaniu w płetwach-Dębica 2002 r.
Mistrzostw Świata Juniorów w pływaniu w płetwach (Ostrowiec Świętokrzyski 2005 r.)
Finał Pucharu Świata w pływaniu w płetwach (Ostrowiec Świętokrzyski 2006 r.)
Mistrzostw Europy Juniorów w pływaniu w płetwach (Ostrowiec Świętokrzyski 2007 r.)
Pierwszej Rundy Pucharu Świata w pływaniu w płetwach (Gorzów Wielkopolski 2008 r.)
Pierwszej Rundy Pucharu Świata w pływaniu długodystansowym (Jastarnia 2008 r.)
Trzeciej Rundy Pucharu Świata w pływaniu w płetwach (Szczecin 2011 r.)
Czwarta Runda Pucharu Świata w pływaniu w płetwach (Gliwice 2012 r.)
Runda Pucharu Świata w pływaniu w płetwach (Gliwice 18/05/2013 r.)
Mistrzostwa Europy Juniorów w pływaniu w płetwach - Szczecin 08/07/2013 r.
Związkiem kierowali w latach 1994-98 Jędrzej Czajkowski, w latach1998-2009 Leszek Siudut, w latach 2009-2014 Robert Nowicz.

Obecnie funkcję Pezesa Polskiego Związku Płetwonurkowania pełni Aleksander Polak.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego